אמזון (AWS) קיימה וורקשופ בדימונה

אירוע אמאזון שירותי אינטרנט בדימונה

בינה מלאכותית (AI) ומכונה לומדת (ML) זה העתיד

מי שנכנס ביום רביעי (30.11.19) לנטגב הגיע לחגיגה צבעונית של טכנולוגיה, טעמים ואנשים. הוא קיבל תג ממותג, נהנה מכיבוד עשיר, ופגש במתכנתים שהגיעו מכל הארץ. למה כולם התקבצו ובאו? בגלל אירוע מיוחד של אמזון AWS.
בשנים האחרונות אמזון עובדת ללא לאות כדי להפוך למובילת דרך בקרב אנשי התוכנה בישראל, המכונה startup nation (אומת הסטארט-אפ). לצורך כך היא מקיימת כנסים בהם היא מלמדת מתכנתים איך להשתמש בפיתוחים החדשים שלה.
הכנס ב NETGEV דימונה הוא חלק מ"סיבוב ההופעות" של אמזון שהתקיים בארבעה ערים בארץ שנבחרו בקפידה – ודימונה אחת מהן.

אירוע אמאזון בדימונה

מעל 50 אנשי תוכנה מכל רחבי הארץ הגיעו לאירוע. גם ניר יפה (33), היזם שמאחורי IGreen, הגיע לאירוע. IGreen היא חברה העוסקת בחיסכון באנרגיית חשמל, והיא מעסיקה למעלה מ- 30 עובדים מכל רחבי העולם. כיוון שהעובדים מפוזרים, ניר עובד דרך WeWork באר שבע.

ניר, מאיפה הגעת לאירוע?
"מנתיבות, שם אני גר".
זה כמעט שעה נסיעה, היה שווה לך לעשות את כל הדרך הזאת?
"תראה", אומר ניר וחושב לרגע, "זה אירוע שקורה פעם בשנה וכל מי שמעריך את העבודה שלו ומתעסק בתוכנה צריך להגיע. אמזון הם פורצי דרך בטכנולוגיית מכונה לומדת (machine learning) ובינה מלאכותית (AI)", ולכן באתי.
הגעת לבד או עם עוד עובדים?
האמת שהגעתי לבד, וחבל שלא הבאתי איתי עובדים נוספים.
ושאלה אחרונה לסיום, ניר, כשתפתחו את המשרדים שלכם, איפה תפתחו אותם?
נפתח אותם בעוטף עזה, מטעמים ציוניים. אני רוצה לחזק את המדינה ואת יכולת העמידה שלנו. למרות הקסאמים והטילים שיורים עלינו, אנחנו חזקים ומפיצים בשורה טכנולוגית הלאה".

אירוע אמאזון בדימונה

 

עובדים ביחד

שותפה נוספת בהפקת האירוע היא קמביום (Cambium), חברת פיתוח תוכנה משלב האפיון ועד המוצר המוגמר. החברה שוכנת בירוחם ומעסיקה עובדים מכל רחבי הנגב. פניתי ליעקב ברנשטיין, אחד ממפתחי התוכנה, כדי לשאול אותו למה מדובר באירוע כל-כך משמעותי.

יעקב, כמה עובדים הגעתם מקמביום?
"כל מפתחי התוכנה הגיעו. אתה רואה את 3 השולחנות הללו? כולם שלנו".
ואתה חושב שכדאי לעצור את העבודה של כל החברה ליום שלם?
"אף פעם לא עשינו את זה. בדרך כלל אנחנו מביאים מרצים לתוך מבנה החברה, בירוחם. אם כבר יוצאים, אז רק חלק מהמתכנתים יוצאים. אבל הפעם זה אירוע יוצא דופן"

מלבד אמזון וקמביום, הצלע השלישית שדאגה להפקת האירוע המושקע והייתה אמונה על התיאום, הפרסום, ויצירת שיתופי הפעולה, היה ירדן בן לולו (25), מנהל הנטגב. לאחרונה, ירדן נבחר ב"ידיעות הנגב" לאחד מהאנשים הצעירים שמשנים את המחר שלנו. מדובר בבחור חרוץ שמרים פרויקט אחרי פרויקט כדי לגוון את עתיד התעסוקה והיזמות בדימונה.


"היום רוב העובדים בדימונה עובדים בתעשייה המסורתית", אומר ירדן, "אבל בעשרים השנים הבאות עולם העבודה ישתנה. השינוי הזה מסוכן, כי הוא יכול להביא להרחבת האבטלה, אבל מצד שני הוא גם פותח הזדמנויות מאוד גדולות".


למה אתה מתכוון שעתיד התעסוקה ישתנה?


"אנחנו מדברים על המהפכה התעשייתית הרביעית. בעשרים השנים הקרובות ייכנסו הרבה יותר רובוטים ויצטרכו פחות ידיים עובדות. המקצועות שישארו הם בעיקר מקצועות שדורשים יכולת יצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסא כמו: גרפיקה, שיווק, תכנות, ניהול מקצועי ואנשים שידעו לתפעל רובוטים.

 

 

מתכנתים במהלך עבודה בוורקשופ AWS

ואתם רוצים להכין את דימונה לעתיד הזה?
"אנחנו חייבים להכין את דימונה לעתיד הזה – זו האחריות שלנו בתור רשות – להוביל את התושבים שלה למקום בטוח שתואם לעתיד עולם התעסוקה החדש. אנחנו מזמינים כל צעיר וצעירה שרוצים להתפתח ולקבל מקצוע רווחי ויציב, כזה ששמחים לקום בשבילו בבוקר, לדבר איתנו".

 

אודות NETGEV

ה- NETGEV הוא מיזם חברתי ללא מטרות רווח פרי יוזמה משותפת של עיריית דימונה ו JNF – ארץ-עיר. מטרתו לקדם יזמות ותעסוקה איכותית וחדשנית בדימונה.

ה- NETGEV מפעיל "HUB" – מתחם משרדים מאובזר וחדשני המהווה מרחב השראה עבור קהילת העסקים והיזמים בדימונה. יזמים מקומיים שוכרים עמדת עבודה ופועלים מהמתחם על מנת לפתח את העסק שלהם. האינטרקציה הנרקמת בין יזמים ועסקים ממגוון תחומים חדשניים מאפשרת נטוורקינג ויצירת שיתופי פעולה בין היזמים. בנוסף, ה- NETGEV מציע הרצאות תוכן בנושאים מגוונים, קורסים והכשרות מקצועיות וחדשניות. המשרד מעניק שירותי משרד כמו אינטרנט אופטי, חדר ישיבות, מטבח מאובזר ועוד. בממוצע, בשנה האחרונה היזמים שלנו הכפילו את הפעילות העסקית שלהם פי 2.5 בעזרת שירותי נטגב.

הרעיון להקמת המיזם הופיע כתוצאה מההבנה שדימונה מייצרת הון אנושי איכותי אך בגלל העדר הזדמנויות תעסוקה מגוונות ואיכותיות והיעדר מעטפת המאפשרת ליווי להקמת מיזמים חדשניים בדימונה – התפתחה מגמת הגירה לאזורים המאפשרים זאת.

ראש העיר בני ביטון החליט שמשימה זו תעמוד בראש סדר העדיפויות הציבורי. הוא פועל ללא לאות לאיתור יזמים וחברות חדשניות מתחומי המחקר והפיתוח כדי שירחיבו בדימונה את הפעילות העסקית שלהם וייצרו מקומות תעסוקה איכותיים.

 

תגובות פייסבוק
שינוי גודל גופנים